ابزار تراش طاها

پشتیبانی 9 الی 21

41 88 566 0993

برای برش های گوناگون و زاویه دار از ابزارهای گوناگونی استفاده می شود.در اینجا این سوال مطرح می شود که کدام یک از این ابزارها با سرعت و دقت بالاتری برش های زاویه دار را ایجاد کند؟ یکی از بهترین این ابزارها که به کمک آن می توان برش های زاویه دار دقیقی ایجاد کرد اره فارسی بر است. و اما اره فارسی بر چیست؟ و چرا به آن فارسی بر می گویند؟ با استفاده از این ابزار کاربردی می توان زاویه های مختلف و حتی برش های متفاوت ایجاد کرد.

فهرست مطالب

فارسی بر چیست؟

اره فارسی بر که در زبان انگلیسی به آن Miter Saw گفته می شود دارای یک تیغه دایره شکل است که بر روی یک محور ثابت قرار گرفته است و با کمک دسته متصل به محور و حرکت دادن در2 جهت بالا و پایین عمل برش زاویه ای روی چوب را انجام می دهد. این ابزار دارای یک موتور قدرتمند است که به وسیله ی آن می توان سرعت چرخش بالایی را هنگام کار ایجاد کرد.به کمک فارسی بر می توان برش های زاویه دار و دقیقی را ایجاد کرد که از این روی بیشترین کاربرد را در صنایع چوبی دارد.به کمک این وسیله می توان انواع برش های اریب، عمودی، افقی، فارسی و ترکیبی (برش اریب و 45 درجه) را با سرعت و دقت بالا ایجاد کرد. نکته دیگر حائز اهمیت این است که به وسیله اره فارسی بر می توان متریال های مختلف دیگری مانند سرامیک و سنگ را برش داد.

انواع برش

علت نامگذاری اره فارسی بر

شاید این سوال هم در ذهن شما ایجاد شده باشد که چرا نام این ابزار فارسی بر است و اصلا فارسی بر به چه معناست؟بهترین پاسخ برای این سوال این است که به برش های زاویه دار اصطلاحا فارسی گفته می شود و هر زمان که با کمک ابزارهای مختلفی از جمله فارسی بر بتوانیم برش های زاویه دار (45و 90درجه) ایجاد کنیم می توانیم بگوییم فارسی برش داده ایم.

موارد استفاده از فارسی بر چیست؟

پس از آشنایی با فارسی بر نوبت به این می رسد که بدانیم از این ابزار پرکاربرد در کجا استفاده می شود؟از اره فارسی بر بیشتر در کارگاههای نجاری و صنایع چوبی استفاده می شود و علاوه بر آن با توجه به نیاز و همچنین تعویض تیغه می توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد که در ادامه به مهم ترین کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

 • صنایع چوبی
 • کارگاههای نجاری
 • ساخت قاب عکس
 • ساخت محصولات چوبی و تزئینی

انواع فارسی بر

اره فارسی بر یک ابزار پرکاربرد در صنایع چوبی است که می توان به وسیله آن برش های زاویه دار ایجاد کرد.این ابزار پرکاربرد از مدل های مختلفی برخوردار است که هرکدام از آن ها ویژگی ها و عملکرد مختلفی دارند که در نهایت به کمک تمامی آنها می توان برش هایی با کیفیت بالا ایجاد کرد.در ادامه این مقاله به معرفی انواع فارسی بر می پردازیم.

 • فارسی بر کشویی: اره فارسی بر کشویی یا ریلی جدیدترین نسل اره فارسی بر می باشد که قطعات چوبی را در راستای طولی برش می دهد که بازوی اصلی متشکل از موتور و تیغه برش روی ریل حرکت رفت و برگشتی دارد.
 • فارسی بر ثابت:اره فارسی بر ثابت برای برش در طول محدود کاربرد دارد و دارای دقت بالایی می باشد.عملکرد دستگاه حول یک محور به صورت چرخشی بوده و با خم شدن به طرف چپ و راست و محدوده حرکت تیغه در جهت بالا و پایین عملیات برش را انجام می دهد.این مدل نسبت به فارسی بر کشویی از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است اما با توجه به اینکه فضای کمی را اشغال می کند یک گزینه مناسب برای کارگاههای کوچک نجاری است.
اره فارسی بر ثابت
 • فارسی بر دستی (ساده) :اره فارسی بر دستی ابزاری راحت و قابل کنترل بوده و برای هر کارگاهی مناسب است زیرا برای راه اندازی آن نیاز به نیروی دست است و تنظیم زاویه در این وسیله بسیار ساده است و گیره نگهدارنده آن از لغزش قطعه جلوگیری می کند.
 • فارسی بر صندوقی: این نوع فارسی بر از ساختاری ساده برخوردار است و از قدیمی ترین و دقیق ترین مدل های فارسی بر است.دلیل نامگذاری آن ساختمان یکپارچه فلزی آن بوده که شبیه صندوق است.فارسی بر صندوقی دارای یک موتور دینامی است که از عمر بالایی برخوردار است.اما موتور دینامی در مقایسه با موتور آرمیچری صدای بیشتری دارد و همچنین وزن این دستگاه بسیار بالا بوده و برای جابجایی آن حداقل نیاز به 2نفر است.کلید روشن خاموش،دستگیره و گونیا مهم ترین بخش های فارسی بر صندوقی هستند.همچنین با نصب تیغه مخصوص روی آن می توان آلومینیوم را برش داد.
فارسی بر صندوقی

نکته: اکثر دستگاههای فارسی در 2جهت چپ و راست کار برش را انجام می دهند که اصطلاحا به آن ها فارسی بر 2طرفه می گویند و از قابلیت های بیشتری نسبت به فارسی بر کشویی برخوردار است.

فارسی بر 2طرفه

اجزای اره فارسی بر

 1. اهرم
 2. تیغه
 3. محافظ تیغه
 4. تکیه گاه
 5. متر تنظیم عمودی
 6. تنظیم زاویه
 7. بازوی برش
 8. محفظه جمع آوری گرد و خاک
اجزای فارسی بر

انتخاب اره فارسی بر مناسب

برای خرید فارسی بر مناسب باید به سایز دستگاه و ارتباط آن با کار مورد نیاز خود توجه داشته باشید.بسته به کارایی خود اره مطلوب را انتخاب کنید تا از نظر هزینه و کاربرد، مدیریت مناسب داشته باشید.دینامی یا زغالی بودن موتور دستگاه دیگر مسئله حائز اهمیت است.

نکته مهم دیگر تیغه مناسب است که در نجاری اهمیت زیادی دارد.تیغه ها در فارسی بر نجاری در 2مدل ارائه می شود،تیغه چوب طبیعی و تیغه صفحات چوبی که در هر دو نوع امکان برش چوب و صفحه را دارید و تفاوت آنها در کیفیت برش است.لازم به ذکر است که هرچه قطر تیغه بیشتر باشد ابعاد دستگاه هم بزرگتر خواهد شد.همه چی به تیغه بستگی دارد و این بخش نقش مهمی در انتخاب فارسی بر ایفا می کند.

کلیه نکات گفته شده بالا را می توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

 1. دستگاه فارسی بر با توجه به برش طولی و عمودی انتخاب شود.
 2. نسبت به فضا و محدودیت های ابعاد خرید صورت گیرد.
 3. کیفیت تیغه نسبت به نوع کار سنجیده شود.
 4. طول و عمق برش مورد توجه قرار گیرد.
 5. طراحی استاندارد و ارگونومیک دسته اره فارسی بر مورد توجه قرار گیرد.

نحوه کار با فارسی بر

 1. ابتدا زاویه دلخواه و مورد نظر در کار را روی اره انتخاب و سپس آن را تنظیم کنید.
 2. برای ایجاد برش های زاویه دار از گونیا دستگاه می توانید استفاده کنید.
 3. حالا با تنظیم کردن زاویه،قطعه کا را روی میز دستگاه قرار دهید و آن را محکم کنید.
 4. با دست چپ قطعه کار را نگه دارید و با دست راست دسته اره فارسی بر را بگیرید.
 5. حالا کلید دستگاه را روشن کنید و با دقت تمام کار برش را شروع کنید.

تفاوت فارسی بر کشویی و ثابت

شاخص ترین تفاوت فارسی بر کشویی و ثابت در نوع کارایی و عملکرد آنها است.تیغه فارسیبر کشویی بر روی یک ریل حرکت رفت و برگشتی داشته و کاربر با ثابت نگه داشتن تیغه حین برش می تواند تیغه را به عقب و جلو حرکت دهد. در صورتی که فارسی بر ثابت ریل نداشته و در نتیجه فاقد حرکت رفت و برگشتی می باشد. فارسی بر ثابت برای برش قطعات با عرض کمتر و فارسی بر کشویی برای برش قطعات با عرض بیشتر مناسب است.فارسی بر ثابت کوچک بوده و راحت تر حمل می شود اما فارسی بر کشویی بزرگتر و سنگین تر است.فارسی بر ثابت برای برش ظریف با طول بیشتر و فارسی بر کشویی برای قطعات بزرگ،عمیق و عریض مناسب است. فارسی بر کشویی ویژگی های بیشتری نسبت به فارسی بر ثابت دارد و از همین روی قیمت آن هم بیشتر است.

تفاوت فارسی بر و پروفیل بر

این دو مدل از اره فارسی بر تفاوت هایی در نحوه کار و کارایی دارند و شناخت آنها ما را در درک بهتر از اینکه فارسی بر چیست کمک می کند. فارسی بر کشویی بر روی ریل قرار دارد و به صورت رفت و برگشتی می توان کار برش را انجام داد اما در اره ثابت، ریلی برای حرکت دادن رفت و برگشتی وجود ندارد. از اره فارسی بر کشویی برای برش های بزرگ استفاده می شود اما فارسی بر ثابت مناسب برای برش قطعات کوچک است. اره کشویی دارای وزن و حجم بیشتری به نسبت ثابت است.

تفاوت فارسی بر و اره میزی

فارسی بر نیز مانند دیگر ابزار کار نیازمند این است که به صورت دقیق راه اندازی شود تا بتوانیم از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. ابتدا زوایه مورد نظر را تنظیم می کنیم و اگر قصد برش های زاویه دار به نسبت خط قائمه را داریم ،برای تنظیم دقیق از گونیای موجود روی دستگاه استفاده می کنیم و پس از انجام دادن این مراحل قطعه کار را روی میز برش قرار می دهیم و با گیره هایی که روی دستگاه وجود دارد قطعه را محکم می کنیم و در مرحله آخر دستگاه را روشن کرده و با محکم نگه داشتن آن شروع به کار می کنیم.

کلام آخر

فارسی بر یک ابزار مهم و کاربردی برای ایجاد برش های زاویه دار است و با کمک این ابزار می توان دقت و سرعت بالایی در کارها داشت. ما در این مقاله درباره این که فارسی بر چیست مطلب نوشتیم و انواع آن را همراه با کاربرد ها، اجزاء و دیگر موارد مهمی که در رابطه با درک بهتر از این ابزار بود را مطرح کردیم. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان با همکاران ما در تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات و نظرات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید. (سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توجه توجه

به علت نوسانات قیمت در بازار لطفا قبل از خرید، کالای مورد نظر خود را استعلام بگیرید، در غیر اینصورت در صورت مغایرت با شما تماس گرفته خواهد شد. لازم به ذکر است در صورت درخواست مرجوع شدن سفارش 10 درصد از مبلغ کل کسر می گردد.